backup podataka

Backup (rezervna kopija) i restore (vraćanje rezervne kopije) su postupci koji omogućavaju smanjenje rizika od gubitka podataka. U ovom blogu ćete se upoznati koji tipovi backup- a postoje i kako bi trebalo planirati postupke backup- a i restore- a. 

Šta je backup?

Backup ili rezervna (sigurnosna) kopija podataka je postupak skladištenja kopije podataka iz baze podataka na neku drugu lokaciju. Cilj ovog procesa je omogućiti obnovu tih podataka u slučaju gubitka ili oštećenja originalnih podataka. Postoje razlčite strategije i vrste backup- a:

  • potpuni backup (engl. Full Backup) – skladišti se kompletna kopija baze podataka. Ovaj tip backup- a je najjednostavniji za izvođenje, ali zahteva više prostora za skladištenje i više vremena za izvršavanje,
  • inkrementalni backup (engl. Incremental Backup) – skladište se samo podaci koji su se promenili od poslednjeg backup- a. Ovo može biti brže u odnosu na potpuni backup i zahteva manje prostora, ali vraćanje tih podatak može biti složenije i vremenski zahtevnije. Takođe u slučaju gubitka jednog inkrementa kompletno vraćanje podataka nije moguće,
  • diferencijalni backup (engl. Differential Backup) – skladište se samo podaci koji su se promenili od poslednjeg potpunog backup- a. Za ovaj tip backup- a bi se moglo reći da je kompromis između potpunog i inkrementalnog.

Šta je restore?

Restore ili vraćanje (obnova) je proces vraćanja podataka iz rezervne (sigurnosne) kopije u operativno stanje baze podataka. Ovaj postupak se primenjuje u slučaju kada je došlo do gubitka ili oštećenja originalnih podataka iz baze podataka. Važno je voditi računa o sledećem:

  • različitim scenarijima restore- a – potrebno je imati u vidu sve moguće vrste incidenta od potpunog gubitka servera pa do oštećenja pojedinih datoteka,
  • testiranju restore procedura – nakon što se utvrde mogući incidenti i formiraju restore procedure potrebno je redovno proveravati njihovo funkcionisanje,
  • automatizaciji restore- a – automatizacija restore- a može znatno smanjiti vreme potrebno za vraćanje baze podataka u operativni rad i svakako minimizirati ljudske greške koje se mogu javiti tokom ovog procesa.

Najbolje prakse

Implementacija najboljih praksi za postupke pravljenja rezervene kopije i njenog vraćanja povećava nivo pouzdanosti sistema i efikasnosti backup i restore operacija.

Neke od tih praksi su:

  • redovno proveravanje valjanosti backup- a,
  • skladištenje backup- a na neki drugi memorijski medijum odnosno na neku odvojenu geografsku lokaciju,
  • kriptovanje backupa- a radi zaštite podataka od neovlaštenog pristupa,
  • detaljna dokumentacija backup i restore procedura i pridržavanje ustanovljenih protokola.

Backup i restore postupci su vitalni za zaštitu baza podataka. Gore navedeni postupci ne moraju biti podržani kod svih proizvođača sistema za upravljanje bazama podataka (SUBP). Kod nekih SUBP koriste se odvojeni alati koji pojednostavljuju implementaciju ovih postupaka. Kod Oracle SUBP se koristi alat pod nazivom Recovery MANager (RMAN) putem kog se zadaju različite naredbe za backup i restore.

Kod nekih drugih proizvođača je moguće uraditi samo potpuni backup koji se pokreće u vidu ugrađene procedure na samom serveru baze podataka. Prije bilo kakvog planiranja postupaka backup- a i restore- a neophodno je upoznati se kroz zvaničnu dokumentaciju šta je to sve podržano kod proizvođača SUBP.

Zašto su bitni?

Backup i restore su ključni za očuvanje podataka i minimiziranje rizika od njihovog gubitka, što je posebno važno za početnike u programiranju i buduće polaznike FTN Informatika kurseva, jer im omogućava da razviju veštine u zaštiti podataka i upravljanju sistemima, što su osnovni aspekti profesionalnog rada u IT sektoru. Razumevanje ovih postupaka pomaže u izgradnji pouzdane i efikasne IT infrastrukture, što je ključan deo svakodnevnog rada u ovoj oblasti.