Naslovna » IT vesti » Kako je Windows 95 spasio kompanije od globalnog IT kolapsa!

Kako je Windows 95 spasio kompanije od globalnog IT kolapsa!

IT vesti Crowdstrike Microsoft operativni sistemi sistemski softver Windows 95
Windows 95

Tokom CrowdStrike katastrofe proteklog vikenda, zastarela verzija Windows operativnog sistema sprečila je još veću štetu.

Prošlog petka došlo je do globalnog pada IT sistema koji je oborio milione računara širom sveta. Bio je to toliko katastrofalan događaj da je dobio etiketu najvećeg IT kolapsa svih vremena.

Zbog pogrešne nadogradnje koju je pružio CrowdStrike, brojni Windows sistemi su se srušili i nisu mogli ponovo da se pokrenu zbog beskonačne petlje plavih ekrana, restartovanja i ponovnih plavih ekrana. Problem je u međuvremenu uglavnom rešen, ali se posledice još uvek osećaju jer je CrowdStrike incident izazvao prekide u kontroli vazdušnog saobraćaja, bolnicama, hitnim službama, dispečerskim službama i drugim oblastima.

Međutim, neke kompanije su navodno bile pošteđene iz jednog znatiželjnog razloga: nisu koristile moderni softver, već su svoje računare pokretale na Windows 95 ili čak starijim sistemima.

Američka avio-kompanija nije bila pogođena zahvaljujući 32 godine starom operativnom sistemu

Dok je skoro svaki let u SAD morao biti otkazan zbog CrowdStrike incidenta, barem jedna avio-kompanija je uspela da izbegne prekid – Southwest Airlines je izvestio da nije imao problema sa svojim operacijama.

Prema izveštajima, veliki deo sistema Southwest Airlines-a zasnovan je na Windows 95 i Windows 3.1. Potonji je star preko 32 godine i stoga više nego samo malo zastareo. Windows 95 takođe više nije ažuran, ali se čini da to avio-kompaniji nije smetalo.

Lažni tvit postao viralan

U međuvremenu, navodni tvit iz Southwest Airlines-a se širio društvenim mrežama, rekavši: “Pa, pa, pa. Pogledajte ko sada treba stari Southwest Airlines jer svi naši sistemi rade na jednom Commodore 64 u skladištu u Arlingtonu. Idite do đavola.”

Međutim, sada je poznato da je ovaj tvit bio lažan. Ipak, poruka je postala viralna.

Saarland i Rusija su takođe bili pošteđeni

Nisu samo američke avio-kompanije te koje se čini da ne žele da prate moderni softver. U Saarlandu, na primer, samo je nekoliko sistema pogođeno prekidima jer vlasti takođe koriste zastarele verzije Windows-a.

Takođe, verovatno je da je bilo malo kvarova sistema u Rusiji, jer zemlja nije primila nijedan američki proizvod od početka rata u Ukrajini. CrowdStrike nadogradnja takođe nije bila instalirana na njihovim sistemima, kako je izvestio Business Insider.

Sreća u nesreći

Generalno, zastarele verzije softvera i IT sistemi se smatraju posebno ranjivim kada su u pitanju kvarovi sistema i hakerski napadi. U ovom posebnom slučaju, međutim, kompanije koje se oslanjaju na zastareli softver imale su izuzetnu sreću.

Iznad svega, CrowdStrike incident pokazuje koliko su svetski sistemi međusobno povezani i koliko mogu biti krhki. Dovoljna je jedna ranjivost ili greška da bi milioni ljudi širom sveta bili pogođeni.


Naučene lekcije za polaznike FTN informatike

Ova priča naglašava važnost razumevanja različitih verzija operativnih sistema i kako mogu igrati ključnu ulogu u kritičnim situacijama. Polaznici kurseva FTN informatike mogu naučiti sledeće:

  1. Razumevanje softverskih sistema: Važno je imati znanje o različitim verzijama operativnih sistema i njihovim karakteristikama.
  2. Planiranje nadogradnje: Iako je važno biti u toku sa najnovijim verzijama, treba imati plan za upravljanje potencijalnim problemima sa nadogradnjama.
  3. Bezbednost i stabilnost: Stariji sistemi mogu biti manje bezbedni, ali ponekad mogu pružiti stabilnost u neočekivanim situacijama.
  4. Interoperabilnost sistema: Razumevanje kako različiti sistemi komuniciraju može pomoći u izbegavanju velikih prekida u radu.

Polaznici FTN informatike mogu koristiti ove lekcije za unapređenje svojih veština i pripremu za izazove u IT industriji.