gameinformer

Časopis Game Informer, ugašen je nakon 33 godine postojanja. U svom vrhuncu 2011. godine, bio je treći časopis po broju pretplatnika u SAD-u. Ali, to nije kraj ere tiskanih gaming magazina. Game Informer, nakon 33 godine, iznenada je prestao sa radom. Lanac trgovina GameStop, izdavač časopisa, je u petak ugasio publikaciju, web stranice, podkast i video produkciju. Poslednji tiskani broj, 367. po redu, objavljen je u junu 2024. godine, sa naslovnicom posvećenom igri Dragon Age: The Veilguard.

Nekad 8 Miliona Pretplatnika

Časopis je počeo izlaziti 1991. godine kao šestostranično izdanje koje je objavljivao FuncoLand, trgovac video igrama. GameStop je kupio FuncoLand 2000. godine, preuzevši vlasništvo nad Game Informerom. Časopis je 1994. godine prešao sa dvomesečnog na mesečno izdavanje.

U svom vrhuncu 2011. godine, Game Informer je bio treći najveći časopis u SAD-u sa brojem pretplatnika od 8 miliona primeraka. Do 2014. godine broj je pao na 6,9 miliona, što ga je smestilo na četvrto mesto. U decembru 2019. godine časopis je imao preko 6 miliona mesečnih pretplatnika.

Recenzije za Svaku Konzolu

Game Informer je bio poznat po ekskluzivnim prikazima tek najavljenih igara. Sadržavao je članke, vesti, vodiče za strategiju, te recenzije video igara i konzola. Bio je ključni deo GameStopovog programa lojalnosti kupaca, Power Up Rewards. Uspeh publikacije pripisivao se dobrim odnosima sa izdavačima, vezama sa GameStopom i nedostatku jake konkurencije na tržištu igraćih časopisa.

Recenzirao je PC igre, kao i igre na konzolama PlayStation 5, PlayStation 4, PlayStation VR, Xbox Series X, Xbox One i Nintendo Switch, te mobilnim uređajima sa Android i iOS operativnim sistemima. Poznat je po tome što je objavljivao zasebne recenzije iste igre za svaku konzolu na kojoj je igra bila objavljena.

Iznenadna Odluka

U martu 2024. godine, Game Informer je pokrenuo opciju direktne pretplate za 19,91 dolara godišnje, odvojeno od GameStopovog programa nagrađivanja. Međutim, izdavač očigledno nije imao značajnu dobit od toga. Časopis je od 2018. godine prošao kroz nekoliko krugova otpuštanja.

Svo osoblje časopisa, koje je takođe objavljivalo web stranicu, nedeljni podkast i online video dokumentarce o studijima i developerima igara, pozvano je u petak na sastanak sa potpredsednikom GameStopa te su obavešteni o trenutnom zatvaranju publikacije, otpuštanju i uslovima otpremnine.

Zatvaranje Game Informera ne označava kraj ere novinarstva o video igrama. Prema Wikipediji, postoji još mnogo tiskanih magazina posvećenih video igrama, najviše njih u Japanu i Velikoj Britaniji.