Pre pojave JavaScript-a sredinom 90-ih, interakcije na webu bile su prilično jednostavne i ograničene: korisnik bi poslao HTTP zahtev serveru, a server bi odgovorio statičnom HTML stranicom. Ovaj proces je bio dugotrajan i repetitivan, te je ograničavao interaktivnost i dinamičnost web stranica. Korisnici su morali da čekaju ponovna učitavanja cele stranice za svaku akciju, bilo da je u pitanju slanje formulara ili navigacija na novu stranicu. Web je u tim ranim danima bio uglavnom kolekcija statičkih dokumenata.
Pojavom JavaScript-a, interpretiranog programskog jezika koji je razvio Netscape 1995. godine, došlo je do bitnog trenutka u razvoju weba, menjajući način izrade i interakcije sa web stranicama. Za razliku od serverskih (server-side) programskih jezika tog vremena, JavaScript je dizajniran da se izvršava na klijentovom pregledaču, omogućavajući dinamičko ažuriranje sadržaja bez potrebe za ponovnim učitavanjem cele stranice.
Mogućnosti JavaScript-a omogućile su programerima da web stranice naprave interaktivnim i odzivnim (responsive) na akcije korisnika u realnom vremenu. Funkcije poput validacije formulara, interaktivnih mapa i animiranih elemenata, koje su danas uobičajene, postale su moguće zahvaljujući JavaScript-u. On je omogućio ono što je danas poznato kao “Ajax” (Asynchronous JavaScript and XML), skup tehnika za kreiranje brzih i dinamičkih web stranica, omogućavajući asinhrone web zahteve. To je značilo da se delovi stranice mogu ažurirati bez potrebe za ponovnim učitavanjem cele stranice, time vodeći ka boljem korisničkom iskustvu.
Uvođenje JavaScript-a takođe je raskrčilo put za razvoj brojnih okvira i biblioteka, kao što su jQuery, React, Angular i Vue.js, dodatno pojednostavljujući i unapređujući razvoj weba. Ovi alati olakšali su programerima kreiranje kompleksnih, visoko interaktivnih web aplikacija koje mogu parirati sposobnostima nativnih desktop aplikacija.
Danas, JavaScript je temelj modernog weba, neophodan za razvoj interaktivnih i dinamičkih web aplikacija. Njegova evolucija od jednostavnog skript jezika do moćnog alata za razvoj kako na klijentskoj, tako i na serverskoj strani ilustruje njegovu ulogu u revoluciji razvoja weba.